Parafia Trójcy Świętej w Gończycach przynależy do dekanatu łaskarzewskiego w diecezji siedleckiej. Kościół położony jest na „Gończyckim wzgórzu”, dzięki temu widoczny jest już z daleka i zaprasza w swoje wszystkich przejeżdżających drogą krajowa nr 17.

Budowa obecnej świątyni rozpoczęła się 1997 roku. W 2002 poświęcenia świątyni dokonał ks. biskup Zbigniew Kiernikowski. Mszę świętą dziękczynną sprawował również biskup pomocniczy ks. Henryk Tomasik.

Całkowicie uposażoną świątynię 4 października 2014 r. ofiarował Panu Bogu obecny ordynariusz ks. biskup Kazimierz Gurda.

W główny ołtarzu widnieje obraz Matki Bożej Szkaplerznej, osławiony licznymi cudami. Ołtarze boczne poświęcone są Trójcy Świętej i Wniebowstąpieniu Pańskim.

Odpusty parafialne obchodzimy:

• Uroczystość Świętej Trójcy – w niedziele po Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

• Matki Bożej Szkaplerznej - 16 lipca (przeniesiony na niedzielę poprzedzającą lub następującą po tej dacie).

Parafia liczy około 3 tys. wiernych. Do parafii należą następujące miejscowości Gończyce, Sokół, Chotynia, Kownacica, Ostrożeń Pierwszy i Drugi, Gąsiory, Władysławów Pierwszy i Drugi, Trzcianka i Anielów.

Obecny Proboszcz ks. kan. mgr Jan Spólny (w parafii od 1 grudnia 1990r.).

Od roku 2018 wikariuszem parafii jest ks. mgr Marcin Budzyński, który ubogaca parafię swoją młodością, wspiera proboszcza i zachwyca dzieci.

W każdą niedzielę pomaga w parafii ks. kan. dr Leszek Ostas, pełniąc szczególnie posługę spowiednika.

Katechetką jest Pani mgr lic. Grażyna Pogorzelska, która także troszczy się kościół, oraz Pani mgr lic. Agnieszka Dźwigałowska i  Pan mgr lic. Karol Gałkowski

Za oprawę muzyczną w soboty i w niedziele jest odpowiedzialny Pan Kamil Ostrowski, a w dni powszednie Pan Józef Bartosiak.

Większość prac w okół kościoła i na cmentarzu parafialnym jest wykonywana społecznie. Parafianie dbają, aby kościół i otoczenie kościoła było zawsze uporządkowane.

Od roku 1997 parafia objęła szczególną troskę chorych.

Parafię wyróżnia samodzielna parafialna Grupa Pielgrzymkowa (9c), która od 26 lat wędruje na drogach Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej.

Młodzież angażuje się w Międzynarodowe zawody sportowe w ramach parafialnego Klubu Szafir, szczególne dziedziny to piłka halowa i tenis stołowy. Sport nie oddziela od ołtarza. Przy ołtarzu posługę pełni 36 ministrantów i 7 lektorów.

Z parafii pochodzą księża:

• ks. mgr lic. Marcin Olek – dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach,

• ks. dr Tomasz Pawlak – notariusz w Sądzie Biskupim,

• ks. mgr Paweł Bielecki – wikariusz w parafii Świętego Ducha w Siedlcach oraz Przewodnik Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę,

Siostry Zakonne:

• s. Hermina Jaskulska,

• s. Justyna Siwek,

• s. Anna Zając,

Osoby Świeckie posługujące na misjach:

• Agnieszka Matyka – misjonarka świecka posługująca na misjach w Kolumbii.

• Patrycja Nabor - misjonarka świecka posługująca na misjach w Peru.