Kursy przedmałżeńskie w naszej parafii odbywają się w każdą niedzielę po Mszy św. o godz. 14.00 i Koronce do Bożego Miłosierdzia, czyli około godziny 15.10.

„Mężowie, miłujcie żony, bo i Chrystus umiłował Kościół i wydał za niego samego siebie, aby go uświęcić”(Ef 5, 25-26),

„Dlatego opuści człowiek ojca i matkę, a połączy się z żoną swoją, i będą dwoje jednym ciałem. Tajemnica to wielka, a ja mówię: w odniesieniu do Chrystusa i do Kościoła” (Ef 5, 31-32).

„Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela” (Mt 19, 6)

Gdzie powinien odbyć się ślub?

Sakrament Małżeństwa, w diecezji siedleckiej, pięknym zwyczajem odbywa się w parafii panny młodej.

Jesteśmy spoza parafii. Możemy zawrzeć ślub w Gończycach?

Tak, ale tylko z ważnych powodów i za zgodą ks. Proboszcza własnej parafii.

Musicie uzyskać odpowiedni dokument ze swojej parafii. Możecie wystąpić o licencję lub substytucję. Licencja to zgoda na zawarcie ślubu w kościele innym niż parafialny, jednak wszystkie formalności związane z zawarciem małżeństwa są przeprowadzane w Waszej parafiiSubstytucja to zgoda na pobłogosławienie małżeństwa i przeprowadzenie wszystkich formalności przedślubnych w innym kościele.

Mamy potrzebne dokumenty, co dalej?

Zgłoście się do kancelarii parafialnej żeby zarezerwować termin ślubu. Jeżeli chcecie być pewni, że poślubicie się w dniu który wcześniej wybraliście, zróbcie to odpowiednio wcześniej – nie później niż na 3 miesiące przed planowaną datą ślubu. Podczas wizyty w kancelarii zostaniecie poinformowani o dacie zgłoszenia się na spisanie protokołu przedślubnego.

Powaga podejmowanych zadań wyraża się również w ubiorze (strój plażowy naprawdę nieodpowiedni!).

Co powinniśmy mieć ze sobą podczas spisywania protokołu?

Zabierzcie takie dokumenty jak:

• metryka chrztu świętego z aktualną datą,
  • dowody osobiste,
  • druki z USC,
  • zgoda na spisanie protokołu jeśli narzeczeni są spoza parafii.

Pozostałe wymagane dokumenty, można donieść w późniejszym okresie, po uzgodnieniu z duszpasterzem. Chodzi o takie pisma jak:

• świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego (w naszej parafii kurs odbywa się w każdą niedzielę około godziny 15.10 /po Mszy św. o godz. 14.00/),
  • zaświadczenie z poradni rodzinnej,
  • świadectwo ukończenia katechizacji szkolnej,
  • ubiegający się o powtórne zawarcie małżeństwa przynoszą akt zgonu współmałżonka (wystawiony w parafii zgonu),
  • odbycie dwukrotnej spowiedzi przedślubnej.

Czy po spisaniu protokołu powinniśmy jeszcze coś załatwić?

Pamiętajcie, żeby zgłosić się do kancelarii parafialnej w tygodniu poprzedzającym zawarcie małżeństwa – złożycie podpisy w księgach parafialnych i na drukach z USC. Na to spotkanie przyjdźcie ze świadkami. Powinni oni być osobami pełnoletnimi.