Msza św. pogrzebowa śp. Heleny Filipowicz - 16.04.2020 g. 10.30

Droga rodzino, szanowni znajomi, przyjaciele i sąsiedzi, w tych trudnych czasach łączymy się za pośrednictwem transmisji video, aby pożegnać śp. Helenę Filipowicz, która 14 kwietnia odeszła do Domu Pana w wieku 86 lat.

Śmierć przyszła cicho. Niezapowiedziana, nieproszona… Choć czeka każdego z nas, to zawsze w oczach najbliższych wydaje przedwczesna. Śp. Helena – kochająca matka i teściowa, troskliwa babcia, życzliwa sąsiadka, umarła tak jak żyła, w ciszy i spokoju, przy blasku świecy, w gronie rodziny, modlącej się o jej wieczne zbawienie m.in. Koronką do Miłosierdzia Bożego.

Zawsze powtarzaliśmy, że śp. Helena należy do pokolenia, przetestowanego przez czasy wojny i wszelkiego rodzaju niedostatków, które zdrowie ma z żelaza. W trudach choroby, która osobę tak pracowitą i energiczną przykuła w ostatnim czasie do łóżka, nie raz udowodniła bowiem ogromną chęć walki o życie.

Śp. Helena swój dom kochała najmocniej – była typową domatorką, która z pełnym oddaniem pomagała swojemu synowi w pracach przy gospodarstwie. Bezinteresownie troszczyła się o najbliższych, biorąc czynny udział w wychowaniu swych wnucząt. W okresie bożonarodzeniowym śpiewała z nimi wieczorami kolędy. Gdy były jeszcze dziećmi, z troski o ich zdrowie ubierała ich za ciepło. A specjalnością jej kuchni były racuchy z jabłkami, którymi ich rozpieszczała. Ten słodki smak, nie do powtórzenia przez kogoś innego, zostanie z nami na zawsze.

Choć wcześnie, jeszcze w młodości, straciła najdroższego męża, to nigdy nie narzekała na trudy życia w pojedynkę. Umiłowała sobie różaniec i w modlitwie oddawała swe troski Bogu za wstawiennictwem Maryi. Tą niepojętą ufność w Boga przekazała swoim najbliższym. Dziś śp. Eugeniusz wraz z ukochaną matką Marianną i ojcem Janem, braćmi Janem, Zenonem i Marianem, teściową Stefanią i teściem Antonim, żoną syna Czesława – Ewą, wita ją w Domu Pana, gdzie nie ma już bólu, tylko wieczne radowanie w chwale.

Kochana mamo, najdroższa babciu, zawsze pozostaniesz w naszych sercach. W tak trudnych chwilach ukojenie daje nam jedynie świadomość, że kiedyś spotkamy się ponownie. Mamy nadzieję, że każdy, który łączy się z nami w tej Mszy Świętej zobaczy śp. Helenę pogodną, uśmiechniętą, bo życie nie kończy się tu na Ziemi: Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie.

Pragniemy podziękować za duchową obecność w ostatniej drodze śp. Heleny, za wszystkie słowa wsparcia i pomoc.

15 kwietnia 2020