Dzień Babci i Dzień Dziadka

Dzień Babci świętujemy w Polsce 21 stycznia od 1964 roku.. Nieco później powstała również tradycja obchodzenia Dnia Dziadka (22. stycznia). To dobra okazja, aby pomyśleć o roli dziadków w naszym życiu, wychowaniu, kształtowaniu naszej osobowości, pobożności… Zarówno sami bohaterowie tych dni jak i wnuki, które, choć może już dorosłe, jeszcze nie doceniły wpływu ich obecności i wzoru na własne wybory, charakter.

Wzorem dla chrześcijańskich dziadków pozostają z pewnością dziadkowie samego Jezusa – Joachim i Anna. Nie wiemy o nich jednak za dużo, Pismo Święte o nich nie wspomina. Z jednego z apokryfów – Protoewangelii Jakuba z końca II wieku, dowiadujemy się o ich imionach oraz o tym,  że długo pozostawali bezdzietni. Wytrwała modlitwa Joachima przez czterdzieści dni na pustyni wyjednała łaskę u Boga. Dar dany im w podeszłym wieku – córka Miriam – został przepowiedziany przez anioła, który określił mającą się narodzić jako „radość ziemi”.

Czyż właśnie nie dzięki dobremu wychowaniu, które otrzymała w domu rodzinnym, Maria mogła stać się Matką Zbawiciela?  Czy pamiętają o tym współcześni rodzice i dziadkowie? Jaki styl wychowywania panuje w naszych domach? Stosunek do sacrum, do Bożych zamiarów wobec każdego z dzieci czy wnuków, rozwija się właśnie w takiej mierze, w jakiej rodzice i dziadkowie zaproszą Pana Boga do świata swojego i swoich pociech.

Papież Benedykt XVI doda i przypomni: Niech dziadkowie nigdy z żadnego powodu nie będą wyłączeni z rodziny. Są skarbem, którego nie możemy odebrać nowym pokoleniom, zwłaszcza ich świadectwa wiary (…). Kościół zawsze otaczał dziadków szczególnym szacunkiem, uznając ich za wielki skarb z punktu widzenia ludzkiego i społecznego, jak również religijnego i duchowego.

Czy bycie babcią i dziadkiem jest dziś powodem do dumy? A może raczej do wstydu, że już tacy starzy jesteśmy? Czy lepiej, żeby wnuk nie mówił przy koleżankach/kolegach „babciu”, „dziadku”, ale… „ciociu”, „wujku”? A może całkiem nowocześnie – per „ty”? To działa odmładzająco jak lifting. Tylko czy czegoś nie zabiera? Satysfakcji, radości, dumy, autorytetu… ? To wielkie Boże wyróżnienie cieszyć się godnością babci i dziadka, dowód zaufania Boga względem człowieka, którego czyni narzędziem przekazywania wiary i mądrości nowym pokoleniom.

Co można życzyć dziadkom? Po szybkiej sondzie ulicznej - młodzi rodzice powiedzieli: życzymy dużo siły. Zaś nastolatkowie dodadzą - Błogosławieństwa Bożego ... i tutaj kryje się wszystko. Niech Pan Bóg Błogosławi i dodaje sił, aby być Babcią i Dziadkiem przez duże B i D.

22 stycznia 2018